علمی فرهنگی مذهبی

جستجو

السَّلامُ عَلَیْكَ یَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَیْنِ  

 

«اعتدال» میان ایران و اسرائیل چگونه معنا می‌یابد؟

چهارشنبه 23 بهمن 1392   06:17 ب.ظ


نوع مطلب : صهوینیسم ،

پس از انقلاب اسلامی 57، دولت‌های مختلفی آمدند و رفتند اما اصل اسرائیل‌ستیزی پابرجا ماند. حتی در دولت اصلاحات هم، اگرچه مواضع رسمی دولتی‌ها چندان مقتدرانه نبود اما اسرائیل در هر صورت دشمن بشریت و مظهر تروریسم دولتی بود


آن روز كه سفارت رژیم صهیونیستی در تهران به انقلابیون فلسطینی واگذار شد، یكی از مهم‌ترین پیام‌های انقلاب اسلامی تازه پیروز شده در 22 بهمن 57 به جهان مخابره شد. وقتی اسرائیل، غده سرطانی‌ای معرفی شد كه چاره‌ای جز محو آن از روزگار وجود ندارد، اوج دشمنی و نفرت انقلاب و انقلابی‌ها از رژیم صهیونیستی عیان‌تر شد. البته از آن سو هم صهیونیست‌ها خیلی شفاف فهمیدند كه دیگر كار تمام شده و شاه در ایران نیست و حالا ایران اصلی‌ترین و ایدئولوژیك‌ترین نظامی است كه دشمن تمامیت این رژیم است. زمانی بن‌گوریون رئیس جمهور اسرائیل آن‌قدر روی ایران حساب باز كرده بود كه طرح منطقه پیرامونی خود را در سیاست خارجی این رژیم پیاده كرد. طرح از این قرار بود كه ایران، تركیه و اتیوپی باید در حلقه سومی قرار می‌گرفتند و از اسرائیل كه در حلقه مركزی بود،‌ نسبت به حملات حلقه میانی یعنی اعراب حمایت می‌كردند. ایران در معادلات امنیتی اسرائیل چنین جایگاهی داشت. لذا طبیعی بود كه انقلاب اسلامی همه معادلات منطقه‌ای این رژیم را بر هم بزند.

 

 

 

 

 

پس از انقلاب اسلامی 57، دولت‌های مختلفی آمدند و رفتند اما اصل اسرائیل‌ستیزی پابرجا ماند. حتی در دولت اصلاحات هم، اگرچه مواضع رسمی دولتی‌ها چندان مقتدرانه نبود اما اسرائیل در هر صورت دشمن بشریت و مظهر تروریسم دولتی بود و در چارچوب گفتمان اصلاحات البته غیرافراطی، یك مسئله غیرقابل توجیه محسوب می‌شد، هر چند واگرایی‌هایی در ذیل این گفتمان از اصول انقلاب اسلامی صورت می‌گرفت.

 

 

 

 

 

در دولت‌های نهم و دهم،‌ اسرائیل‌ستیزی به اوج رسید و آرمان محو اسرائیل از صحنه روزگار به همراه نفی و تشكیك در مساله هولوكاست، دوباره به صورت جدی مطرح شد. اما در دولت كنونی ماجرا كمی متفاوت است. اگرچه هیچ شكی در این نیست كه دولتی‌ها كم‌ترین تردیدی در دشمن بودن اسرائیل ندارند اما صدایی كه از وزارت خارجه شنیده می‌شود، به دلیل اولویت‌بندی موضوعی و كاری دستگاه دیپلماسی، كمی متفاوت از قبل شده است. حالا در موضوع اسرائیل‌ستیزی ایران، فلسطین جایگاه گذشته را ندارد. به عبارت دیگر و بر اساس آنچه طی ماه‌های نخست دولت یازدهم دیده می‌شود، اسرائیل بیشتر از این‌كه غاصب باشد، دشمن عصبانی ایران محسوب می‌شد كه مخالف حل پرونده هسته‌ای ایران بوده و مدام بر طبل حمله نظامی به ایران می‌كوبید. در واقع اسرائیل‌ستیزی ایران كه نماد یك دغدغه بشری و جهان اسلامی او بود، تحت تاثیر پرونده هسته‌ای به یك دغدغه ملی و درون مرزی تبدیل شد. البته نمی‌توان جملات رئیس جمهور در دفاع از مردم فلسطین را نادیده گرفت اما آن‌جایی كه تنش كلامی دو طرفه میان ایران و اسرائیل رخ می‌داد، دیگر از فلسطین چندان خبری نبود. این مسئله در كنار عقب‌نشینی‌های دولت از مسئله هولوكاست معنادارتر می‌شد. در حالی كه روحانی كه حقوق خوانده است، از سوال‌های مرتبط با هولوكاست با این پاسخ كه «من مورخ نیستم» طفره می‌رفت، ‌وزیر خارجه او كه از قضا او هم حقوق روابط بین الملل خوانده، خیلی صریح هولوكاست را تائید و آن را محكوم می‌كرد و نتیجه می‌گرفت كه نباید با مردم فلسطین رفتار این چنینی شود. اما این روند به همین‌جا ختم نشد.

 

 

 

 

 

زمانیكه ظریف چند روز قبل برای شركت در كنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان رفت،‌ در یك برنامه تلویزیونی، خیلی صریح گفت: «ما از این منطقه دور هستیم. این وظیفه ما نیست كه اسرائیل را به رسمیت بشناسیم یا نه، بلكه فلسطینیان باید درباره این موضوع تصمیم‌گیری كنند». معنای پنهان این جمله این است كه اسرائیل با این همه جنایت برای ما قبح ذاتی ندارد كه مستقیم بخواهیم آن را به رسمیت نشناسیم بلكه اگر فلسطینی‌ها زمانی به این نتیجه برسند كه باید آن را به رسمیت بشناسند، ما هم می‌توانیم آن را به رسمیت بشناسیم. در واقع ظریف میان راهكار سیاسی ایران برای حل بحران فلسطین یعنی صندوق‌های رای و نظر ایران در قبال این رژیم، خلط مبحث كرده است. این یعنی محدود كردن بیش از پیش یك آرمان جهان اسلامی و ایدئولوژیك به یك تنازع كه اگر به مصالحه برسد، ما هم می‌توانیم نتیجه را بپذیریم.

 

 

 

 

 

 

به نظر می‌رسد اسرائیل‌ستیزی در دولت روحانی عمدتا از یك تعریف موسع در دولت احمدی‌نژاد و البته انقلاب اسلامی، ‌به یك تعریف مضیق تبدیل شده و تلاش اصلی این است تا از اظهارات تند نسبت به این غده سرطانی پرهیز شود تا تنش‌زدایی با غرب تحت‌الشعاع قرار نگیرد و به زعم دولت در نهایت اسرائیل منزوی‌تر از گذشته شود. چنین رویكردی نسبت وثیقی با آرمان‌های انقلاب اسلامی ندارد و در برخی مواقع كاملا مخالف نظرات امام و رهبری است. جمهوری اسلامی در دولت روحانی، اگرچه هم‌چنان دشمن اصلی اسرائیل در جهان است اما در عرصه سیاست خارجی، ‌سبك جدیدی از اسرائیل‌ستیزی این روزها در دستور كار قرار گرفته است.


نوشته شده توسط : نواندیش

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic